October 22, 2011

IHSA Football Playoff Pairings

By WEEK Reporter

October 22, 2011 Updated Oct 22, 2011 at 10:44 PM CDT

Class 1A Boys Football Schedule & Scores — 2011-12
* Last updated at 5:59 pm on Saturday, October 22, 2011
Print this page
Dates and times of first-round games will be posted about 3 pm on Monday.

First Round
Game 1 — #16 Moweaqua (Central A & M) (5-4) at #1 Sidell (Jamaica) [Salt Fork Coop] (9-0), TBA

Game 2 — #9 Cerro Gordo [Coop] (6-3) at #8 Tuscola (7-2), TBA

Game 3 — #13 Fisher (6-3) at #4 Pawnee (8-1), TBA

Game 4 — #12 Arcola (6-3) at #5 Oakland [Tri-County Coop] (8-1), TBA

Game 5 — #15 Jacksonville (Routt) (5-4) at #2 Concord (Triopia) [Coop] (9-0), TBA

Game 6 — #10 Abingdon (6-3) at #7 Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) (7-2), TBA

Game 7 — #14 Lewistown (6-3) at #3 Mt. Sterling (Brown County) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Toledo (Cumberland) (6-3) at #6 Winchester [West Central Coop] (7-2), TBA

Game 9 — #16 Princeville (5-4) at #1 Mooseheart (9-0), TBA

Game 10 — #9 Monmouth (United) (7-2) at #8 Peru (St. Bede) (7-2), TBA

Game 11 — #13 East Dubuque (6-3) at #4 Stockton (8-1), TBA

Game 12 — #12 Chicago (C. Hope Academy) (6-3) at #5 Freeport (Aquin) (8-1), TBA

Game 13 — #15 Durand (6-3) at #2 Lena (L.-Winslow) (8-1), TBA

Game 14 — #10 Kewanee (Wethersfield) [Annawan-W. Coop] (7-2) at #7 Dakota (7-2), TBA

Game 15 — #14 Chicago (Hales Franciscan) (6-3) at #3 Forreston (8-1), TBA

Game 16 — #11 Flanagan (F.-Cornell) [F.C.-Woodland Coop] (6-3) at #6 Winnetka (North Shore Country Day) (8-1), TBA

Class 2A Boys Football Schedule & Scores — 2011-12
* Last updated at 5:59 pm on Saturday, October 22, 2011
Print this page
Dates and times of first-round games will be posted about 3 pm on Monday.

First Round
Game 1 — #16 Carlyle (6-3) at #1 Carmi (C.-White County) (9-0), TBA

Game 2 — #9 Casey (C.-Westfield) (8-1) at #8 Johnston City (8-1), TBA

Game 3 — #13 Athens [Coop] (7-2) at #4 Camp Point (Central) [C.Southeastern Coop] (9-0), TBA

Game 4 — #12 Gillespie (7-2) at #5 Williamsville (9-0), TBA

Game 5 — #15 Carlinville (6-3) at #2 Maroa (M.-Forsyth) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Westville (7-2) at #7 Auburn (8-1), TBA

Game 7 — #14 Downs (Tri-Valley) (7-2) at #3 Marshall (9-0), TBA

Game 8 — #11 Pinckneyville (7-2) at #6 Bismarck (B.-Henning) (8-1), TBA

Game 9 — #8 Clifton (Central) (5-4) at #1 Sterling (Newman Central Catholic) (8-1), TBA

Game 10 — #5 Orion (7-2) at #4 Momence (8-1), TBA

Game 11 — #7 Port Byron (Riverdale) (6-3) at #2 Morrison (8-1), TBA

Game 12 — #6 Lanark (Eastland) [E.-Pearl City Coop] (6-3) at #3 Chicago (Austin Polytechnic) (8-1), TBA

Game 13 — #8 Carthage (Illini West) (5-4) at #1 Mackinaw (Deer Creek-M.) (9-0), TBA

Game 14 — #5 Toulon (Stark County) (7-2) at #4 Knoxville (8-1), TBA

Game 15 — #7 Cuba [North Fulton Coop] (6-3) at #2 Elmwood [E.-Brimfield Coop] (9-0), TBA

Game 16 — #6 El Paso (E.P.-Gridley) (7-2) at #3 Aledo (Mercer County) (9-0), TBA

Class 3A Boys Football Schedule & Scores — 2011-12
* Last updated at 5:59 pm on Saturday, October 22, 2011
Print this page
Dates and times of first-round games will be posted about 3 pm on Monday.

First Round
Game 1 — #8 Robinson (5-4) at #1 Greenville (9-0), TBA

Game 2 — #5 Pana (H.S.) (6-3) at #4 Vandalia (6-3), TBA

Game 3 — #7 Virden (North Mac) (5-4) at #2 Alton (Marquette) (7-2), TBA

Game 4 — #6 Nokomis [Coop] (6-3) at #3 Staunton (6-3), TBA

Game 5 — #8 Sesser (S.-Valier) [Coop] (5-4) at #1 Breese (Central) (8-1), TBA

Game 6 — #5 Eldorado [Coop] (6-3) at #4 Anna (A.-Jonesboro) (7-2), TBA

Game 7 — #7 Harrisburg (5-4) at #2 Mt. Carmel (8-1), TBA

Game 8 — #6 Red Bud (6-3) at #3 Benton (7-2), TBA

Game 9 — #8 Kewanee (H.S.) (5-4) at #1 Aurora (A. Christian) (8-1), TBA

Game 10 — #5 Oregon (6-3) at #4 Watseka [Coop] (7-2), TBA

Game 11 — #7 Wilmington (6-3) at #2 Taylor Ridge (Rockridge) (8-1), TBA

Game 12 — #6 Elmhurst (Immaculate Conception) (6-3) at #3 Winnebago (7-2), TBA

Game 13 — #8 Champaign (St. Thomas More) (5-4) at #1 Tolono (Unity) (8-1), TBA

Game 14 — #5 Monticello (6-3) at #4 St. Joseph (S.J.-Ogden) (6-3), TBA

Game 15 — #7 Georgetown (G.-Ridge Farm) [G.R.F.-Chrisman Coop] (6-3) at #2 Beardstown (7-2), TBA

Game 16 — #6 Macomb (6-3) at #3 Decatur (St. Teresa) (7-2), TBA

Class 4A Boys Football Schedule & Scores — 2011-12
* Last updated at 5:59 pm on Saturday, October 22, 2011
Print this page
Dates and times of first-round games will be posted about 3 pm on Monday.

First Round
Game 1 — #8 Peoria (Notre Dame) (5-4) at #1 Manteno (8-1), TBA

Game 2 — #5 Rochester (7-2) at #4 Quincy (Notre Dame) (7-2), TBA

Game 3 — #7 Fairbury (Prairie Central) (6-3) at #2 Mahomet (M.-Seymour) (8-1), TBA

Game 4 — #6 Kankakee (McNamara) (7-2) at #3 Bloomington (Central Catholic) (8-1), TBA

Game 5 — #8 Belleville (Althoff Catholic) (5-4) at #1 Breese (Mater Dei) (8-1), TBA

Game 6 — #5 Effingham (H.S.) (6-3) at #4 Mt. Zion (7-2), TBA

Game 7 — #7 Waterloo (H.S.) (6-3) at #2 Charleston (8-1), TBA

Game 8 — #6 Columbia (6-3) at #3 Herrin (H.S.) (7-2), TBA

Game 9 — #16 Chicago (Brooks) (5-4) at #1 Richmond (R.-Burton) (8-1), TBA

Game 10 — #9 Chicago (CICS/Longwood) (7-2) at #8 Mendota (7-2), TBA

Game 11 — #13 Evergreen Park (6-3) at #4 Chicago (Marshall) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Chicago (Phillips) (7-2) at #5 Rock Island (Alleman) (8-1), TBA

Game 13 — #15 Chicago (Fenger) (6-3) at #2 Coal City (8-1), TBA

Game 14 — #10 Stillman Valley (7-2) at #7 Plano (7-2), TBA

Game 15 — #14 Chicago (Payton) (6-3) at #3 Chicago (Harper) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Harvard (7-2) at #6 Sandwich (7-2), TBA

Class 5A Boys Football Schedule & Scores — 2011-12
* Last updated at 6:01 pm on Saturday, October 22, 2011
Print this page
Dates and times of first-round games will be posted about 3 pm on Monday.

First Round
Game 1 — #8 Dunlap (6-3) at #1 Morris (8-1), TBA

Game 2 — #5 New Lenox (Lincoln-Way West) (7-2) at #4 Joliet (Catholic Academy) (7-2), TBA

Game 3 — #7 Morton (6-3) at #2 Washington (8-1), TBA

Game 4 — #6 Park Forest (Rich East) (6-3) at #3 Metamora (7-2), TBA

Game 5 — #8 Decatur (MacArthur) (5-4) at #1 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (9-0), TBA

Game 6 — #5 Marion (H.S.) (7-2) at #4 Troy (Triad) (8-1), TBA

Game 7 — #7 Carbondale (H.S.) (5-4) at #2 Chatham (Glenwood) (8-1), TBA

Game 8 — #6 Normal (University) (7-2) at #3 Centralia (H.S.) (8-1), TBA

Game 9 — #16 Belvidere (H.S.) (5-4) at #1 Maple Park (Kaneland) (9-0), TBA

Game 10 — #9 Burlington (Central) (7-2) at #8 Wheaton (St. Francis) (7-2), TBA

Game 11 — #13 Rochelle (6-3) at #4 Chicago (Urban Prep Charter) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Sycamore (H.S.) (6-3) at #5 Chicago (King) (8-1), TBA

Game 13 — #15 Chicago (Robeson) (6-3) at #2 Woodstock (Marian) (9-0), TBA

Game 14 — #10 Grayslake (Central) (7-2) at #7 Tinley Park (H.S.) (7-2), TBA

Game 15 — #14 Chicago (Julian) (6-3) at #3 Sterling (H.S.) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Woodstock (North) (7-2) at #6 Lombard (Montini) (7-2), TBA

Class 6A Boys Football Schedule & Scores — 2011-12
* Last updated at 6:01 pm on Saturday, October 22, 2011
Print this page
Dates and times of first-round games will be posted about 3 pm on Monday.

First Round
Game 1 — #8 Chicago (Morgan Park) (4-5) at #1 Lemont (H.S.) (9-0), TBA

Game 2 — #5 Oak Forest (6-3) at #4 Calumet City (Thornton Fractional North) (6-3), TBA

Game 3 — #7 Oak Lawn (Richards) (5-4) at #2 Chicago (Hyde Park) (7-2), TBA

Game 4 — #6 Midlothian (Bremen) (6-3) at #3 Chicago (Hubbard) (7-2), TBA

Game 5 — #8 Bloomington (H.S.) (5-4) at #1 Crete (C.-Monee) (9-0), TBA

Game 6 — #5 Peoria (Richwoods) (6-3) at #4 Normal (Community) (7-2), TBA

Game 7 — #7 Rock Island (H.S.) (5-4) at #2 Normal (Community West) (9-0), TBA

Game 8 — #6 Springfield (H.S.) (5-4) at #3 Danville (H.S.) (8-1), TBA

Game 9 — #16 Niles (Notre Dame) (5-4) at #1 Batavia (9-0), TBA

Game 10 — #9 Bensenville (Fenton) (7-2) at #8 Lake Forest (H.S.) (7-2), TBA

Game 11 — #13 Fox Lake (Grant) (6-3) at #4 Antioch (8-1), TBA

Game 12 — #12 Rolling Meadows (6-3) at #5 Lake Villa (Lakes) (7-2), TBA

Game 13 — #15 Aurora (Marmion Academy) (5-4) at #2 Crystal Lake (Prairie Ridge) (8-1), TBA

Game 14 — #10 Glen Ellyn (Glenbard South) (6-3) at #7 Chicago (Foreman) (7-2), TBA

Game 15 — #14 Deerfield (6-3) at #3 LaGrange Park (Nazareth Academy) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Crystal Lake (Central) (6-3) at #6 Cary (C.-Grove) (7-2), TBA

Class 7A Boys Football Schedule & Scores — 2011-12
* Last updated at 6:01 pm on Saturday, October 22, 2011
Print this page
Dates and times of first-round games will be posted about 3 pm on Monday.

First Round
Game 1 — #16 Plainfield (South) (5-4) at #1 Frankfort (Lincoln-Way East) (9-0), TBA

Game 2 — #9 New Lenox (Providence Catholic) (6-3) at #8 Wheaton (W. Warrenville South) (6-3), TBA

Game 3 — #13 Harvey (Thornton) (6-3) at #4 Oswego (H.S.) (7-2), TBA

Game 4 — #12 Granite City (6-3) at #5 East St. Louis (Sr.) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Edwardsville (H.S.) (5-4) at #2 O'Fallon (H.S.) (8-1), TBA

Game 6 — #10 Pekin (6-3) at #7 Moline (H.S.) (6-3), TBA

Game 7 — #14 Palos Heights (Shepard) (5-4) at #3 Chicago (St. Rita) (7-2), TBA

Game 8 — #11 Tinley Park (Andrew) (6-3) at #6 Blue Island (Eisenhower) (7-2), TBA

Game 9 — #16 Mt. Prospect (Prospect) (5-4) at #1 Glen Ellyn (Glenbard West) (9-0), TBA

Game 10 — #9 Geneva (7-2) at #8 Lake Zurich (7-2), TBA

Game 11 — #13 Hoffman Estates (Conant) (6-3) at #4 Elk Grove Village (E.G.) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Rockton (Hononegah) (6-3) at #5 Machesney Park (Harlem) (8-1), TBA

Game 13 — #15 Libertyville (5-4) at #2 Rockford (Boylan Catholic) (9-0), TBA

Game 14 — #10 Algonquin (Jacobs) (7-2) at #7 Wheaton (North) (7-2), TBA

Game 15 — #14 Streamwood (6-3) at #3 Crystal Lake (South) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Mundelein (Carmel) (6-3) at #6 Addison (A. Trail) (8-1), TBA

Class 8A Boys Football Schedule & Scores — 2011-12
* Last updated at 6:22 pm on Saturday, October 22, 2011
Print this page
Dates and times of first-round games will be posted about 3 pm on Monday.

First Round
Game 1 — #16 Belleville (East) (5-4) at #1 Aurora (Waubonsie Valley) (8-1), TBA

Game 2 — #9 Naperville (Central) (6-3) at #8 Minooka (6-3), TBA

Game 3 — #13 Lockport (Twp.) (6-3) at #4 Chicago (Simeon) (7-2), TBA

Game 4 — #12 Flossmoor (Homewood-F.) (6-3) at #5 Chicago (Marist) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Naperville (Neuqua Valley) (5-4) at #2 Bolingbrook (8-1), TBA

Game 6 — #10 Hinsdale (Central) (6-3) at #7 Chicago (Mt. Carmel) (6-3), TBA

Game 7 — #14 Naperville (North) (5-4) at #3 Downers Grove (South) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Orland Park (Sandburg) (6-3) at #6 Chicago (Brother Rice) (6-3), TBA

Game 9 — #16 Evanston (Twp.) (5-4) at #1 Wilmette (Loyola Academy) (9-0), TBA

Game 10 — #9 Chicago (Dunbar) (6-3) at #8 Chicago (Taft) (7-2), TBA

Game 11 — #13 LaGrange (Lyons) (5-4) at #4 Bartlett (7-2), TBA

Game 12 — #12 Winnetka (New Trier) (6-3) at #5 Glenview (Glenbrook South) (7-2), TBA

Game 13 — #2 Park Ridge (Maine South) (9-0) at #15 Chicago (Curie) (5-4), TBA

Game 14 — #10 Elmhurst (York) (6-3) at #7 Lincolnshire (Stevenson) (7-2), TBA

Game 15 — #14 Hillside (Proviso West) (5-4) at #3 Palatine (H.S.) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Carol Stream (Glenbard North) (6-3) at #6 Barrington (7-2), TBA

To submit a comment on this article, your email address is required. We respect your privacy and your email will not be visible to others nor will it be added to any email lists.